آشنایی با مراحل طراحی و ساخت تابلو برق

یکی از اجزای ضروری برای راه اندازی دستگاه های صنعتی، موتورخانه ها و سیستم های گرمایش و سرمایش در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی است. این دستگاه در صنعت در انواع متفاوتی طراحی و ساخته می شود. اما وظیفۀ تمامی این تابلوها حفاظت از دستگاه های الکتریسیته، نظارت بر عملکرد آن ها و کنترل اجزای این دستگاه ها می باشد. ساخت تابلو های برق نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد و باید توسط افراد خبره انجام شود. برای طراحی تابلو های برق لازم است از پیش اطلاعاتی دربارۀ ساختمان، وسایل الکتریکی مورد استفاده و دیگر موارد موجود در اختیار سازنده قرار داده شود. سپس سازنده شروع به طراحی و ساخت دستگاه می کند. به طور کلی می توان گفت که ساخت این قطعه در چهار مرحله انجام می گیرد. در این مقاله قصد داریم دربارۀ چگونگی طراحی این دستگاه و مراحل ساخت تابلو برق صحبت کنیم.

آشنایی با تابلو برق و انواع آن

برای اینکه بهتر با مسئلۀ ساخت و طراحی تابلو برق آشنا شویم، در ابتدا توضیحاتی را دربارۀ خود این دستگاه و انواع آن ارائه دهیم. همین طور که گفته شد، وظیفۀ اصلی این سیستم نظارت، کنترل و حفاظت از دستگاه های الکتریسیتۀ گران قیمت است. (البته مسئلۀ حفاظت علاوه بر دستگاه شامل عوامل انسانی نیز می شود.) تابلوهای برق این کارها را به کمک یک سری دستگاه های نظارتی الکتریکی مثل انواع رله های کنترل بار، رله های کنترل فاز، انواع بی متال ها، کنتاکتورها، تجهیزات PLC، وسایل نمایشگر و … انجام می دهد. دستگاه های تابلو برق برای مصارف گوناگونی طراحی می شوند و در مکان های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر از تنوع گسترده ای در نحوۀ طراحی و ساخت بهره می برند. در یک حالت کلی می توان تابلو برق ها را بر اساس ولتاژ ورودی، شکل طراحی، آن بورد بودن یا نبودن و نوع استفادۀ آن ها دسته بندی کرد. که هر یک از این دسته بندی ها موارد مصرف تابلو و جزئیات ساختش را مشخص می کند.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

در ادامه با برخی از تابلوهای برقی که امروزه ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد آشنا خواهیم شد:

1) تابلوهای فرمان

تابلوهای فرمان معمولاً به صورت سه فاز طراحی می شوند و برای کنترل و نظارت بر دستگاه های صنعتی مانند موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

2) تابلو برق توزیع صنعتی

زمانی که صحبت از توزیع جریان در واحدهای صنعتی می شود، باید به سراغ تابلو برق های توزیع صنعتی رفت.

3) بانک خازنی

در واحدهای صنعتی گاه شرایطی به وجود می آید که نیاز به تقویت بار الکتریکی خواهیم داشت. در این شرایط استفاده از تابلوهای بانک خازنی در واحدهای صنعتی گزینۀ خوبی برای اصلاح ضریب توان است.

4) تابلو برق های خانگی

برای مدیریت و نظارت بر جریان برق ورودی به ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب طراحی تابلو برق های خانگی به صورت پیش فرض و آن بورد انجام می شود.

5) تابلو برق های کنترلی

اگر قرار بر کنترل دستگاه های صنعتی باشد، باید به سراغ انواع کنترل کننده های PLC و تابلو برق های کنترلی رفت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.